Wbrew pozorom zegarki sportowe mogą być odpowiednim dodatkiem do stroju także dla osób nieuprawiających sportów. Wtedy jednak mówiąc „zegarek sportowy”, będziemy mieć na myśli chronometr o designie stylizowanym na sportowy. Znacznie częściej jednak ten rodzaj zegarków wybierają ludzie zainteresowani rzeczywistym podejmowaniem aktywności fizycznej.

Zegarki z krokomierzem umożliwiają obliczenie przebytych kroków i ich zapis. Można na nich zmierzyć dodatkowo długość trasy, liczbę spalonych kalorii czy pomiar międzyczasów.

Zegarki sportowe z krokomierzem często posiadają również funkcję automatycznego rozpoznawania biegu lub chodu albo funkcję umożliwiającą eksport danych do komputera. Wybierane są nie tylko przez osoby uprawiające jogging czy biegi, ale są także doskonałą pomocą w procesach odchudzania.

Zegarki z pulsometrem to z kolei propozycja dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, treningi siłowe i aerobowe, umożliwiają bowiem pomiar aktualnej ilości uderzeń serca na minutę. Co istotne, zegarki z pulsometrem zaopatrzone są w funkcję, która za pomocą wibracji lub sygnału dźwiękowego informuje o przekroczeniu wartości granicznej tętna.

Zegarki sportowe z krokomierzem i pulsometrem występują także w wersji wodoodpornej. Posiadają ciekawe wzornictwo oraz różnorodną kolorystykę.